Ubezpieczenie – dlaczego warto je mieć?

pytanie
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Średnio 3 procent Polaków całkowicie rezygnuje z ubezpieczenie. Składki nie należą do najniższych, dlatego osoby te chcą po prostu na nich zaoszczędzić. Pozostali ludzie po prostu nie ufają ubezpieczycielom i rezygnują z przygotowanych przez nich ofert. Prawda jest jednak taka, że ubezpieczenie jest niezwykle ważne i warto je mieć. Dlaczego?

Dlaczego się ubezpieczamy?

W życiu boimy się wielu rzeczy. Prawda jest jednak taka, że to śmierć, czy też choroba bliskiej nam osoby jest dla nas najbardziej przerażająca. Zaraz po tych sytuacjach w naszej hierarchii strachu zostanie umieszczona kradzież, zalanie, czy też pożar naszego domu lub samochodu. Zdarzenia te są losowe i nie jesteśmy w stanie im zapobiec, jednak możemy znacznie złagodzić ich skutki. Ubezpieczenie to swoistego rodzaju transfer ryzyka. Czym on jest? Kiedy płacimy składkę, w pewnym sensie przenosimy odpowiedzialność za negatywne skutki losowych zdarzeń na konkretny zakład ubezpieczeń. Jak działa taka instytucja? Bardzo prosto, skupia on osoby, które chcą się zabezpieczyć przed jednym z wielu możliwych zdarzeń, takich jak kradzież samochodu, nieszczęśliwy wypadek, czy pożar domu. Kiedy już dojdzie do jednego z nich, ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić stosowne odszkodowanie osobom, które płacą składkę.

Czy warto się ubezpieczać?

Oczywiście nie możemy powiedzieć, że ubezpieczenie ochroni nas przed chorobą, czy też zalaniem naszego domu. Prawda jest jednak taka, że jeśli do tego dojdzie, to otrzymamy pieniądze, które pozwolą nam sfinansować remont, czy też kosztowny proces leczenia. Właśnie na takiej zasadzie działa ubezpieczenie. Każda osoba, która płaci składkę, poniekąd składa się na odszkodowanie innej osoby. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że takie nieprzewidziane wypadki zdarzają się stosunkowo rzadko. Mimo tego, że jeśli do nich nie dojdzie, to nasze pieniądze przepadają, to naprawdę warto się ubezpieczać. Wystarczy jedynie pomyśleć o jednym z wyżej wymienionych wypadków i o tym, czy będzie nas stać na remont, nowy samochód, czy zagraniczne leczenie. Zakup ubezpieczenia pozwala nam na spokojny sen, którego każdy potrzebuje.

W jaki sposób kupować ubezpieczenie?

Najważniejsze jest to, aby dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Są w nich zawarte zarówno nasze obowiązki, jak i zakładu ubezpieczeń. Należy również zwrócić uwagę na to, jakie ubezpieczenia są obowiązkowe. Agent ubezpieczeniowy będzie zachęcał nas do dodatkowej oferty, z której nie musimy korzystać. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że warto pytać, gdyż nie wszystko to, co słyszymy, musi być dla nas od razu zrozumiałe.

Podziel się ze znajomymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin